Sitemize reklam vermek için yorumkat@yandex.com adresine mail atabilirsiniz
7 sonuçtan 1 ile 7 arası
 1. #1
  .UysâL. Môdêrâtör onsose - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  17.05.2006
  Yer
  ordan burdan
  Yaş
  26
  Mesajlar
  2.713
  Rep Gücü
  2820

  Standart Yaşayan değer Hikmet AYTEK


  [Ziyaretçiler üye olmadan, üyelerimiz ise konuya mesaj yazmadan linkleri görüntüleyemezler.Hemen ÜYE OL!]

  [Ziyaretçiler üye olmadan, üyelerimiz ise konuya mesaj yazmadan linkleri görüntüleyemezler.Hemen ÜYE OL!]


  [Ziyaretçiler üye olmadan, üyelerimiz ise konuya mesaj yazmadan linkleri görüntüleyemezler.Hemen ÜYE OL!]  -Kendisi ülkü Ocakları'nın kurucularından olup Hüseyin Nihal Atsız'ın öğrencisidir.
  -Atilla aytekin kardeşidir.
  -istanbul Aydın üniversitesi'nde Eğitim görevlisidir.
  -80 öncesi Asit içirilmiştir.
  -Kendisini 80 öncesi dönemlerde yaralandığı için hastahaneye kaldırmışlar ve aynı hastahanede kendisinin yaraladığı 17 kişi bulunuyormuş.
  -RTE'nin "Dikkat edin..!" dediği yaşayan 8 türkçüden biri...


  BİR YAZISI:

  Milli güç

  Milli güç için; “ Bir devletin milli hedeflerine erişmek ve milli kazanç sağlamak amacıyla kullandığı; fizik, ekonomik, kültürel, manevi ve bilimsel kuvvetler ile yönetebilme ve uygulama yeteneğinin toplam verimliliğidir.”. Diyebiliriz

  Son yüz yılın Petrol şirketlerinin elde ettiği ve ülkelerinin kalkınmasına verdikleri katkıya bakıldığında; çoğunun petrol elde ettikleri ülke ile bir köken bağının olmadığı bilinmektedir. Petrol çıkartılan toprakların insanların büyük çoğunluğu ise, yeterli bilinç düzeyine erişemedikleri için açlık ve çile dolu ilkel bir yaşam sürmektedirler.

  Girişim ruhu yaygınlaştırılmak istendiğinde toplumun tüm yetkilileri ve uygulayıcıları ile her alandaki sorumluları girişim seferberliğine davet edilmelidir. Çünkü,“Girişimciler, bir ülkenin silahlı kuvvetlerinin bile en temel kaynağı olan sivil kuvvetleridir.” Büyük Atatürk de, ekonomik bağımsızlık olmadan, tam bağımsızlık olamayacağını önemle belirtmiştir. Bir ulusun, bağımsızlığı ile girişim yeteneğinin çok ilişkili olduğu bir süreci yaşıyoruz.

  Bir ulusal toplum, diğer rakip devletlerin ve devletler üstü açık ve gizli bazı organizasyonların, kendi özel amaçlarına uygun biçimlerde geliştirdikleri Stratejilerin sonucunda edilgen duruma düşmek istemiyorsa; Sosyolojik, kültürel, ekonomik her türlü milli, maddi ve manevi değerlerine sahip çıkabilen, Ulusal amaç ve hedefleri olan; Kararlı bir toplumsal kimliğe sahip olması gerekmektedir.

  Ortak bir ruh ile dünyada gelişen olguları kavrayan, manalarını anlayan ve tanımlayabilen uluslar, bunu başaramayanları kendilerine bağımlı bir sömürge haline getirmektedirler. Ancak Bireyleri etkili olabilen toplumlar egemen ve etken olabilirler.

  Milli/Ulusal gücün Girişimcilerle olumlu ve olumsuz etkileşimi.

  Devletlerin Ulusal güvenlik esaslarının temel dayanağı ”Milli/Ulusal Güç”tür. Bireylerin durumunu ve özlük haklarını yakından ilgilendiren toplumsal amaçlar ile ulusal hedefler ve milli güç kavramı yüzde yüz ölçeğinde ilişkilidir.

  -------
  ( M.Bayat.Milli güç ve devlet 1986 s.75 a.k.)

  Ulusal gücün farkında olunmadan, mevcut rakipleri tanımadan, güçlerini anlayarak tanımlamadan, bu tanımlamaya göre gereğini yapmadan, sürdürülen rekabetlerle girişimcilik adına başarı sağlayabilmenin ve sonuç almanın mümkün olmadığını biliyoruz. Spordan savaşa kadar rekabetin, her alanda doruğa çıktığı acımasız bir süreç yaşanıyor. Biliyorsunuz ki süreç;”Bir olayın düzenli olarak birbirini izleyen değişmelerle gelişmesi, başka bir olaya dönüşmesi “ anlamına gelmektedir

  Şirketleşen küresel emperyalizm kendi karakterine uygun olarak, kar sağlayabileceği her alana ilişkin, bilgi (istihbarat) toplamakta ve gereği ne ise yani, işgal dahil olmak üzere yapmaktadır. Bu gibi durumlarda İşgalcilerin şirketleri karlarını katlayabilirken işgale uğrayanların Bireysel başarıları ve işletmelerin edinimleri neredeyse yok durumuna indirgenmektedir.

  Sömürgeciler, Güç merkezli ve Güçlerini arttırmaya yönelik olarak, stratejik uygulamalarda bulunuyorlar. Elindeki kaynaklarla potansiyel kuvvetlere sahip olan bilinçsiz toplumların Elinden aldıkları ile kendilerine yapay anlamda güç sağlıyorlar. Böylesi edinimlerin kullanımı konusunda kurumsallaştırdıkları, kendi devlet ve milletlerinin; bilgi ve becerilerini kazançları ile sürekli olarak arttırıyorlar. Bu da girişimsel yeteneklerine olumlu yansıyor. Onların ne yaptıklarını anlayabilmenin ön koşulu, İçerisinde bulunulan mevcut durumu kendini aldatmadan algılamak ve gerektiği şekilde durumsallaşarak, kurumsallaşmaktır.
  .
  Sahibi olunan ve olunabilecek; maddi ve manevi tüm potansiyel varlığı, harekete geçirebilecek, karşı güçlere karşı güçlülük sergileyebilecek inisiyatifli yöneticilere ve kararlı bir devlet yapısına .her zaman ihtiyaç olduğunu söyleyebiliriz.Çünkü, Uluslararası güçler dengesi içinde, diğer ulusların öngörüm önceliklerini tartışmadan benimseyenlerin ellerindeki değerleri de yitirdiği hususu tarihsel bir gerçektir.

  Araştırmacı, geçmişten ders çıkaran, inisiyatif içeren, kararlı davranışlarla; milli güç unsurlarından yararlanarak ulusal gelişime katkı verecek şekilde planlayıp, projelendiren; ulusal öngörümler çerçevesinde koordine olabilmiş girişimci karakterli, ortak ulusal bir akla ve bu aklın ortak uygulamalarına gerek var. Toplumdaki her birey sorumluluk bilinci ile bu uğurda üzerine düşeni yapmalıdır.

  Atamız; ”Çalışmadan, yorulmadan, öğrenmeden, yaşama yollarını alışkanlık haline getiren insanlar; önce onurlarını sonra özgürlüklerini daha sonra da geleceklerini kaybetmeye mahkumdur ” demekte ve tembelliğin, dilenciliğin, cahilliğin nelere sebep olacağını vurgulamaktadır
  --
  ( Salih Güney.Açıklamalı yönetim-Organizasyon ve örgütsel davranış.Terimler sözlüğü.2004 s.227 a.k.)


  Milli/Ulusal Güç’ün unsurları

  Milli/Ulusal güç kavramının yedi temel unsuru ve bunların her birinin beslendiği yani kaynak durumunda olan bir çok unsur bulunmaktadır..Milli/ulusal güç unsurları şöyle sıralanabilir; “Millet (demografik / insan) gücü, siyasi (yönetim) gücü, coğrafi (vatan) gücü, ekonomik güç, Askeri (güvenlik) gücü, psiko-sosyal (moral) ve kültürel güç, bilimsel ve teknolojik güç”

  Ayrıca, Milli/Ulusal Gücün içeriğinde yer alan unsurların tümünü etkileyen ve onlardan etkilenen Denizcilik ve Havacılık /Uzay güçleri de vardır “

  Türkiye’nin Milli Gücü”nü doğru biçimde kullanabilmesi için, sıraladığımız temel unsur ve özellikler ile birlikte, göz ardı edilmemesi gereken önemli hususlardan biri,Ulusumuzun kendi ülkesinin dışında bulunan bazı davranışta alanları ve bu alanlarda kullanabileceği olanak ve yetenekleridir.

  Önem ve özen ile belirtelim ki, Ülkemizin dışında yaşayan Türkleri, akraba ulusları, dindaşımız olan diğer doğal müttefiklerimizi ve öncelikle diğer Türk Devlet ve topluklarını önemsemeyen, onları ve sahip oldukları değerleri dikkate almayan bir “Milli Güç” değerlendirilmesi asla tam anlamı ile yeterli bir değerlendirme olamayacaktır. Devlet adamları ile olamayanların arasındaki en önemli farklardan birisi ”GÜÇ” kavramını algılayabilmek ve geleceği görebilmekle ilgili olan farktır. Atatürk bu konuda çok önemli ve benzersiz bir konum arz etmektedir.

  Ulusal ve bireysel anlamdaki tüm karar ve uygulamalar ile birlikte girişimciliği de mutlaka etkileyen Milli güç unsurlarına ilişkin özet bir anlatım yapacağız;Bunu yaparken konuya ilişkin olarak Atatürk’ün emsalsiz söz ve düşüncelerine de yer vereceğiz.


  Ayrıca BBP istanbul belediye başkan adaylığına getirilmiştir.


  Kendi yorumum:

  Dünya üzerinde hayranı oldugum tek insandır.Vatanı için canını ortaya defalarca koymuştur.söylenicek çok söz var ama boğazımda düğümleniyor..
  SaDeCe ßeŞiKtaŞ


  Made in by Anıl
  █║▌│█│║▌║││█║▌│║▌║║▌║║▌█║║▌█
  2 9 9 5 8 7 6 3 2 1 5 0 2 5 0 2 5 3 6 5 4 8 9 6 7


  Türk menem


  Kerküklüyem Türkmenem


  Eller toyda oynaşta


  Tutsak olan Türk menem

  Onsose

 2. #2
  YorumKolik LoCoMaNia - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  06.02.2005
  Mesajlar
  771
  Rep Gücü
  833

  Standart


  Edit: Lütfen Varsa İyi Niyetli Fikirlerimizi Belirtelim.Burası Birini Karalama Yeri Değil..

  x___men
  Konu сєміℓоν tarafından (07.01.2009 Saat 01:33 ) değiştirilmiştir.


  Huzur YOGA'DA


 3. #3
  ForumTA Yenisi
  Üyelik tarihi
  10.01.2009
  Mesajlar
  1
  Rep Gücü
  0

  Standart


  Zaten hiç bir kimse istesede hikmet ayket'i karalayamaz...AYTEK hocamız şuanın ATATÜRKÜDR.MİLLETİMİZN YETİŞTİRDİGİ EN HAYIRLI EVLATLARDAN BİRİ OLMAKLA BERABER ABD'NİN PİSLİKLİKLERİNİ BİLMEKDE VE BUNA KARŞILIK BÜTÜN ÖNMELELERİNİ ALMAKDATIR...AYTEK HOCAMIZIN YANINDAYIZ...

 4. #4
  .UysâL. Môdêrâtör onsose - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  17.05.2006
  Yer
  ordan burdan
  Yaş
  26
  Mesajlar
  2.713
  Rep Gücü
  2820

  Standart

  Alıntı temas34 Nickli Üyeden Alıntı [Ziyaretçiler üye olmadan, üyelerimiz ise konuya mesaj yazmadan linkleri görüntüleyemezler.Hemen ÜYE OL!]
  Zaten hiç bir kimse istesede hikmet ayket'i karalayamaz...AYTEK hocamız şuanın ATATÜRKÜDR.MİLLETİMİZN YETİŞTİRDİGİ EN HAYIRLI EVLATLARDAN BİRİ OLMAKLA BERABER ABD'NİN PİSLİKLİKLERİNİ BİLMEKDE VE BUNA KARŞILIK BÜTÜN ÖNMELELERİNİ ALMAKDATIR...AYTEK HOCAMIZIN YANINDAYIZ...
  Brawo kardeşim.
  SaDeCe ßeŞiKtaŞ


  Made in by Anıl
  █║▌│█│║▌║││█║▌│║▌║║▌║║▌█║║▌█
  2 9 9 5 8 7 6 3 2 1 5 0 2 5 0 2 5 3 6 5 4 8 9 6 7


  Türk menem


  Kerküklüyem Türkmenem


  Eller toyda oynaşta


  Tutsak olan Türk menem

  Onsose

 5. #5
  YorumKolik LoCoMaNia - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  06.02.2005
  Mesajlar
  771
  Rep Gücü
  833

  Standart

  Edit: Lütfen Siyasi Görüş, Fikir Belirtmeyelim..
  Atatürk'ü Tanıtmaya Gerek Varmı ki..
  Konu сєміℓоν tarafından (16.01.2009 Saat 08:48 ) değiştirilmiştir.


  Huzur YOGA'DA


 6. #6
  ForumTA Yenisi
  Üyelik tarihi
  08.01.2009
  Mesajlar
  9
  Rep Gücü
  0

  Standart

  Edit: Lütfen Varsa İyi Niyetli Fikirlerimizi Belirtelim.Burası Birini Karalama veya Yükseltme Yeri Değil..

  x___men
  Konu сєміℓоν tarafından (16.01.2009 Saat 08:47 ) değiştirilmiştir.

 7. #7
  ForumTA Yenisi
  Üyelik tarihi
  20.01.2009
  Mesajlar
  1
  Rep Gücü
  0

  Standart

  S.a öncelikle
  ist aydın uni yerel yönetimler ögrencisiyim. Okulda tek samimi bulduğum derslerde zevkle dinlediğim içimdeki Turan aşkını dışarı çıkartabilen yüce insana sizin huzurlarında teşekkür ediyorum.
  İst aydın üni'deki bütün hocalar toplansa AYTEK hocam etmez..
  Allah türkü korusun ve yüceltsin amin.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •