bir objenin icat olarak adlandırılması; aynı zamanda ‘patent alınabilir’ olması demektir. bunun dışında kalan gruplar için ise ‘faydalı model’ yada ‘endüstriyel tasarım tescili’ alınabilir. ögrenci evi menşeili pek çok nesne de bu başlıklar altında incelenebilir.

örneklerle inceleyecek olursak:

-alaturka tuvalet icin taharet muslugu; (azak sokak, incesu, ankara’da, bir kız öğrenci evinde icat edilmiş olan; bir eşi daha olmayan bu nesne patenti hak etmektedir.)

-süzgülü salata kaşığından kedi kumundan kedi kakası toplama aparatı
delikli tuğlaya resistans sarılarak imal edilmiş elektrik sobası ve ocak kominasyonu

-içindeki çiçek kuruyup toz olmuş saksıdan yedek anahtar saklama aparatı –ki evdeki değerli eşyalar yabancılar tarafından çalınmasın zihniyeti ile anahtar paspasın altına saklanmamaktadır- ( başcavuş sokak, küçükesat, ankara’da kız evi süsü verilmiş kızlı erkekli bir grup öğrenci ile 8 kadar kedinin yaşadığı bir evde tasarlanmış olan bu nesneler; muhadili olduğu için faydalı modeli hak etmektedir.)

-sokaktan bulunmuş ahşap eski sokak kapısı ve fırından yürütülmüş ekmek kasalarından mamül orta sehpa (yaprak sokak, küçükesat, ankara’da genç irisi iki erkek öğrenciye ait evde imal edilmiş ürün endüstriyel tasarım tescilini hak etmektedir.)

-makarna pi$iren kettle

-bulaşık fıskiyesi:
kirli tabaklar, kaseler ve bardaklar; mutfak lavabosunda biriktirildikten sonra su, bu bulaşık tepesinin zirvesine gelecek şekilde açılır. su, öncelikle zirvedeki bardağı doldurur, bardak dolduktan sonra taşan su bir alt kademedeki bulaşığa geçer. bu süreç; su deliğe ulaşana kadar devam eder.

icadın kullanım alanları:

1. akvaryumu olmayan öğrenciler için, bakımı oldukça kolay bir rahatlama objesi. suyun, tabakların ve çanakların üstündeki yağ kalıntılarıyla, domates parçalarıyla birlikte aşağı süzülüşü ruhunuzu arındıracak, huzur verecek.

2. sevdiceğinize hazırlayacağınız enfes bir melemen ziyafetinden hemen sonra, mutfakta fıskiyenizin oluşturacağı otantik havayla fantezi dolu anlar yaşayabilirsiniz. fıskiyenizin yanına rastgele yerleştireceğiniz mumlarla mutfağınızı dilediğiniz gibi süsleyebilirsiniz.

-sigaranın içindeki folyo ve ana yemek çatalı birleşiminden televizyon anteni ya da gitar telinden de yapılabilir.mini fırında çorba yapmak (yalnız bir, bir buçuk saat kadar sürüyor)

-su ısıtıcısı için para vermek zor geldiğinde, elektirik telinin ucuna çatal bağlayıp suyun içine atıp teli prize bağlamak suretiyle basit bir su ısıtıcı ortaya çıkarmak gibi, parasızlık yada paraya kıyamama gibi sebeplerden ötürü, yaratıcılığını zorlayan öğrencilerin ortaya çıkardıkları alet edavatların her biri.

-tasinirken kullanilan devasa kolileri 2 sene boyunca televizyon sehpasi olarak kullanmak.

-utunuz mu yok? kiyafetleriniz herdaim burusuk mu? ama bu sefer "salla gitsin,kirisik da giyeriz " diyemeyeceginiz bir durumla mi karsilastiniz? iftiharla takdim ediyorum.
efendim cok basit, gerekli malzemeler yalnizca iyice kizismis bir caydanlik alti ve duz bir platform.
ee gerisi size kalmis. kolay gelsin. afiyet olsun.

- düşen klozet kapağını değiştirmek yerine, ip ve çengelle tutturmak, su kaçıran rezervuar iç takımını yenilemek yerine her seferinde rezervuar vanasını açıp kapatmak

-bozulan musluğu yaptırmak için ev sahibiyle konuşmak yerine, inatla duşun musluğunu kullanmak.

- tişörtten yastık kılıfı yapmak..

-elektirik sobasından, balık ızgarası yapmak.

-ocak silme derdi olmasın diye ocağı alüminyum folyo ile kaplamak..

-yatağın altına kırışık pantolonların konulması itibariyle, adı geçen yatağın ütü niyetine kullanılmasıdır.

-üşümeye çare olarak tam ortası kesilen battaniyelerden kafayı sokmak suretiyle yaratılan panço. çok şık ve kullanışlı.

-çok çalınan kapıları sürekli açma zahmetinden kurtulmak için zil kablosu ile otomatik kablosunu birbirine bağlamak. böylece zil çalınınca kapı otomatik olarak açılır.

-tüpü son damlasına kadar kullanmak için elektrikli ısıtıcıyı tüpe yaklaştırıp tüpün dibinde son kalan gazın ısınarak yukarı çıkmasını sağlayrak makarna pişirmek, bu sırada havaya uçmamak için dua etmek. bunun bir alt kümesinde sıcak su dolu leğene oturtmak vardır ama o adrenalin içermediğinden sayılmaz.

-koltukta uyumak için hazırlanıp, odanın ışıklarını söndürüp bir belgesel kanalı açmak, uyku iyice derinleşince süpürge sopasıyla tv'nin düğmesine basmak.

-yatakta değil de koltukta uyumak. resmen icattır bu. ana baba görse kızar. iskeleti "c" şekline sokmaktır. niye? sabaha kalkıp çıkması pratik olsun diye. zaten en güzeli kotla uyumak. geç kaldım, giyineyim derdi yok. kalk. çık.

-tüp bitmiştir...

elektrikli soba alınır, yan yatırılır. altındaki otomatik güvenlik butonu bantlanır. makarna suyu kaynamaya devam eder. kepçe tam dengede kalacak şekilde tencerenin üzerinde iki uçtan bırakılır. suyun basıncı iyice yükseldiğinde kepçe tencerenin içine düşecek, otomatik olarak bir iki karıştırma etkisi yaratacaktır.

-meyve suyu sıkacağı:

malzemeler:
1 adet tencere
1 adet su bardağı

kullanılış: suyu sıkılacak olan narenciyeler alınır, yıkanır, ortadan ikiye kesilir. bardak tencerenin ortasına ters kapatılır. bir elle bardak tutulurken, öbür elle meyve sıkılır.

-pudingi tencerede ve yemek kaşığıyla yemek.

-salon futbolu için çoraptan ya da üzeri koli bandıyla sarılmış gazete kağıdından top.


alıntıdır...